wtorek, 20 sierpnia 2013

Kupić, uszyć, wypożyczyć?




Suknia ślubna to niewątpliwie niemały wydatek. Jej koszty można obniżyć na parę sposobów, nie rezygnując przy tym z własnych marzeń.

Autor: MC Wesele z klimatem

Suknia ślubna z salonu 
Suknię ślubną można kupić w salonie. Salony sukien ślubnych oferują przyzwoite promocje i wyprzedaże, które warto śledzić w Internecie. Salony proponują uszycie wymarzonej sukni ślubnej przez profesjonalnych stylistów, którzy dobierają odpowiedni fason i niezbędne dodatki. Coraz częściej wszystkie elementy stroju panny młodej można kupić w jednym miejscu.
Po ślubie pozostaje problem – co zrobić z sukienką? Możemy ją oddać do salonu, w którym została kupiona, oddać do komisu lub wystawić na aukcji internetowej. Trzeba liczyć się z tym, że jeśli nam się poszczęści, odzyskamy ok. 30-40% wartości sukni ślubnej.
Zdarza się, że niektóre komisy wypożyczają odpłatnie suknie ślubne im powierzone, nawet bez wiedzy osób, które oddają tam sukienki. Warto przy spisaniu umowy pamiętać, by umieścić klauzulę dotyczącą kary za zniszczenie sukni przez komis. Pieniądze ze sprzedaży komisowej otrzymujemy dopiero po sprzedaży sukienki.

Suknia ślubna i dodatki z Internetu
Inne rozwiązanie obniżające koszty zakupu sukienki to zamówienie jej przez Internet. Mamy tu możliwość przejrzenia wielu modeli bez wychodzenia z domu, nawet sprowadzenia jej z innego kraju, jednak bez możliwości jej przymierzenia przypomina to kupno kota w worku. Przy takiej opcji należy z góry założyć, że sukienka będzie wymagała przeróbek i uwzględnić te koszty w budżecie ślubnym.
Internet będzie z kolei dobrym miejscem na zakup dodatków ślubnych, gdyż często można upolować prawdziwe okazje.

Suknia ślubna szyta na zamówienie
Metodą na obniżenie kosztów sukni ślubnej jest uszycie jej u krawcowej. Pozwala to otrzymać wymarzoną suknię – taką samą, jak wypatrzona w katalogu, bądź oryginalną, nietuzinkową sukienkę, będącą efektem rozmów i pomysłów oraz doświadczenia krawcowej. Przed wyborem pracowni krawieckiej warto zasięgnąć opinii o jej umiejętnościach i doświadczeniu w szyciu sukienek ślubnych.

Suknia ślubna z wypożyczalni
Innym rozwiązaniem jest wypożyczenie sukni z salonu mody ślubnej. Ta opcja pozwala ograniczyć koszty nawet o połowę. Dodatkowo nie musimy się martwić, co zrobić z suknią po ślubie.

Uwaga na sidła promocji
Bez względu na to, jak kusząca jest cena sukienki, w pierwszej kolejności należy obiektywnie ocenić jej jakość, a następnie upewnić się, że ta sukienka spełnia nasze oczekiwania. Cena nie może być jedynym wyznacznikiem zakupu sukni ślubnej. W wybranej sukni ślubnej spędza się całą ceremonię ślubną oraz długie godziny wesela, dlatego trzeba mieć pewność, że suknia zapewni komfort i swobodę ruchów – nie gniecie, nie uwiera, nie marszczy się oraz pozwala bez pomocy osób trzecich skorzystać w toalety.

Autor: MC Wesele z klimatem

Przeróbki – czy na pewno gratis?
Przeróbki i poprawki są często niezbędne, gdyż suknie nie do końca pasują bez zastrzeżeń. Podczas rozmów z obsługą salonu należy upewnić się, czy salon oferuje bezpłatne usługi krawieckie. Jeśli tak, warto dodać taki zapis w umowie, by przy płaceniu nie okazało się, że za przeróbki policzono osobno.

 W kolejnym wpisie zastanowimy się, na jaki fason sukni ślubnej się zdecydować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz